top of page
OP DR GÖKHAN ÖZERDEM BURUN ESTETİĞİ DOKTORU ANTALYA

BURUN ESTETİĞİ

Burun Estetiği Antalya Rinoplasti
Burun Estetiği Antalya Rinoplasti

TEL: 0532 370 04 14

Burun Estetiği Ameliyatı

Burun yüzün tam ortasında yer alan, görünüm ve solunum açısından çok önemli olan bir organdır. Buruna yönelik girişimler her yönüyle çok iyi planlanmalı ve incelikle gerçekleştirilmelidir. Burun operasyonu geçirmeye karar vermeden önce beklentilerin iyi tartılması gerekir. Çünkü ameliyat sonrası başarı ve memnuniyet, aynı zamanda, kişinin bu ameliyata kendisini iyi hazırlamasına ve gerçekçi bir beklentiye sahip olmasına bağlıdır. 

Burun operasyonlarında, fonksiyonel kazanımın yanında anatomik olarak kabul edilir bir görünüm de amaçlanmaktadır. Operasyon hakkındaki bilgiler, tecrübeli uzman hekimler tarafından, tüm acı ve tatlı gerçekleri ile anlatılmalıdır. Amerika Plastik Cerrahi Birliği’nin istatistiklerine göre, burun operasyonu geçirmiş her 100 hastanın 7-14'ünde, -operasyon uygun bir şekilde yapılmış olsa bile- sonradan revizyon ameliyatı yapma ihtiyacı doğmaktadır (bu karar için de en az 9-12 ay beklenmelidir). Revizyonların çoğu, lokal anestezi altında yapılan kısa süreli, hastayı çok rahatsız etmeyen müdahalelerdir. 
 
Bazı kişiler ellerinde istedikleri ünlülerin resimleri ile hekimlere başvurabilmektedirler. Ya da daha önce operasyon geçirmiş bir yakınının burun şeklini örnek verebilmektedirler. Kişinin kendi vücudunu tanıması burada çok önemlidir. Her insanda farklı doku ve iskelet yapısının, buna bağlı olarak da farklı iyileşme süreçlerinin olduğunu; her insanın kendi yüz yapısına orantılı bir burun yapısının amaçlandığını; kişiler arasında görüntü farklılıklarının olacağını bilmek çok önemlidir. Örneğin deri kalınlığı kişiden kişiye değişmekte ve operasyon sonucunu etkilemektedir. 
 
Doktor ile görüşme sırasında –varsa- ek şikayetlerin aktarılması önemlidir. Solunumla ilgili şikayetlerin olup olmadığı, oluyorsa bunların mevsimlerle ilişkisi, aktivitelerle artıp artmadığı, gece uykuları, ağız kuruluğu, baş ağrısı, horlama, akıntı gibi sorunların varlığı görüşme sırasında aktarılmalıdır. Yeri gelmişken eklemek gerekirse, iç burun ile dış burun operasyonunu değişik uzmanlıkların yapması gerekliliğini bir çok kişi düşünmektedir. Böyle bir şart yoktur. 

Ameliyat öncesinde size anlatılan detaylara göre ameliyat süresi değişkenlik göstermekle birlikte genellikle 1 saat civarındadır. Ancak özellikle daha önceki bir kaza veya darp sonucu ortaya çıkmış komplike burunlarda bu süre aşılabilmektedir. 

Özellikle burun sırtının düzleştirilmesi ve eğriliklerin giderilmesi amacı ile burundan alınan kıkırdak yapılar burun iç valvin açılıp daha iyi nefes alınımının sağlanması, burun ucunun yeniden şekillendirilmesi ve burun ön tarafına destek olunması amacı ile greft olarak kullanılır. Daha fazla greft gerektiği durumlarda (komplike burunlar) kulaktan veya kaburgalardan yararlanılabilmektedir. 

Bazı hastalarda aşırı deri kalınlığı ve bu kalınlıktaki asimetri varlığı, ameliyat sonrası, alttaki kıkırdak-kemik yapı düzenini tam olarak yansıtamamaktadır. Derisi kalın olan kişilerde aynı zamanda burun ucunda yeterli incelik ve düzeni sağlamak da son derece zordur. Bu kişilerde deri kalınlığına ters olarak kıkırdak yapılarda incelme vardır. Bunlar operasyon sonucunu etkileyen faktörlerdendir. 

Buruna ait girişimlerde kişilerce en korkulan durum ilginç bir şekilde burun içine yerleştirilen tamponlardır. Sanılanın aksine tamponların ameliyat sonrası çekilmesi ağrılı bir süreç değildir. Son zamanlarda, bu iş için özel tasarlanıp üretilen süngerimsi pedler ile plastik-silikon materyallerin çıkarılması genelde sorunsuz olmaktadır. 
 
Kişinin sonucu görmesi için iyileşme sürecinin yani en az 9-12 ayı beklemesi gerekmektedir. Bu dönemde buruna darbeden, sauna-hamam gibi ortamlardan ve güneşlenmeden kaçınmak gerekir. Burun son şeklini bazen 12. ayda bile alabilmektedir.

Unutulmamalıdır ki insan yüzü asimetriktir. Operasyon sonrası şişliklerin ve yara iyileşmesi ile oluşan nedbenin yüzün her iki yanında tamamen eşit olması da doğa kurallarına aykırıdır. Bu nedenle de operasyon sonrası hastanın biraz sabırlı olması, erken dönemde aynadan uzak durması ve özellikle komşu veya arkadaşı vb doktoru dışında kimsenin tavsiyelerine ve eleştirilerine uymaması uygun olur. 

Op Dr Gökhan Özerdem ASPS, ISAPS, TPRCD

Estetik Plastik Cerrahi Uzmanı Gökhan Özerdem Antalya

Doktorunuza direk resimleriniz ile danışın (Sadece mesaj ile lütfen) +90 505 928 21 41

 • Yeterlik Diploma/Sertifikaları

 • Dubai tıp lisansı

 • Great Ormond Street Hospital for Children Observer, İngiltere

 • Hull, Castle Hill Hospital Gamme Probe Course, İngiltere

 • American Society of Plastic Surgeons (ASPS) Amerika Dernek Üyeliği

 • International Confederation of Plastic, Reconstructive and Aesthetic Surgery (ISAPS)

 • Türk Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Derneği 

 • Türk Estetik Plastik Cerrahi Derneği 

 • Ulusal ve uluslararası kongrelerde sözlü ve poster sunumları

 • Ulusal Plastik Cerrahi Kongresinde Oturum Başkanlığı

 • Yurt Dışı Makale 

Fiyat bilgisi ve öncesi sonrası resimleri paylaşmak ne yazık ki kanunen yasaktır. Tarafımıza randevu ile geldiğinizde örnek hasta resimleri eşliğinde detaylı bilgi verilecektir. Burun estetiği ameliyatlarında bizce en son düşünülmesi gereken ameliyatın maliyetidir. Önemli olan nihai sonucun asgarisinin alınmasıdır. Plastik ve Estetik Cerrahide amaç toplum tarafından kabul edilir bir burun yapısını hastaya kazandırmak ve fonksiyonel kazanç sağlamaktır. Burun estetiği ameliyatı fiyatları ameliyatı yapacak doktorun tecrübesine, Piezo (Ultrasonik burun estetiği) gibi kullanılacak teknolojiye ve girişimin gerçekleştirileceği hastane koşullarına göre değişmektedir. 
Daha önce burun ameliyatı olmuş kişilerde maliyet, özellikle kaburga veya kulaktan kıkırdak alımının gerektiği durumlarında artmaktadır.  Özellikle hastane masraflarındaki farklılığa bağlı olarak, şehirler arası maliyetlerin değişmesi de normal karşılanmalıdır. 

bottom of page